Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Liderzy SLD o zapowiedziach premier Szydło

dodano 2015-11-19 22:10 w kategorii: Kraj

Leszek Miller, przewodniczący SLD, w komentarzu po sejmowym wystąpieniu Beaty Szydło zwrócił uwagę, że szereg postulatów społecznych zostało skopiowanych z programu Sojuszu. – Pomysły te wyglądają jak nasz program socjalny, możemy tylko przyklasnąć – stwierdził były premier. Dodał jednak, że obietnicom PiS nie towarzyszy wskazanie dotyczące źródeł finansowania. Miller zauważył też, że było to pierwsze expose bez priorytetów polityki międzynarodowej.
 
W podobnym tonie wypowiada się sekretarz generalny SLD, Krzysztof Gawkowski, który w rozmowie z Trybuna.eu stwierdził:
 
– Expose oceniam stosunkowo dobrze. Przede wszystkim pozytywnie należy ocenić położenie nacisku na sprawy społeczne i rozwojowe, na kwestie decydujące o codziennym życiu milionów Polaków. Pozytywnie oceniam zapowiedzi obniżenia wieku emerytalnego, podniesienia płacy minimalnej i wprowadzenia 500 zł na dziecko.  Część z tych propozycji była postulowana przez Zjednoczoną Lewicę a wcześniej SLD.
 
Słowa to jedno, nominacje ministerialne to drugie. Zapowiedzi premier Szydło były bliskie lewicy, czy będą one bliskie sercu gospodarczych ministrów rządu PiS? Czy znajdzie się finansowanie dla tych zapowiedzi? Pozaparlamentarna lewica musi pilnować realizacji socjalnych zapowiedzi premier Kopacz.
 
Ważne jest to co w expose się znalazło, ale również to co pominięto. Brak całościowego programu dla polskiej energetyki i górnictwo. Ten drugi aspekt jest szczególnie istotny, bowiem Kompania Węglowa cały czas jest na skraju bankructwa a groźba zamykania kopalń jest realna. Pominięto w expose wielkie grupy społeczne, chociażby wielomilionową grupę osób niepełnosprawnych.
 
Mam nadzieję, że najważniejsze dla Polski decyzje będą zapadać przy Alejach Ujazdowskich i ulicy Wiejskiej, nie przy Nowogrodzkiej. Słuchając jednak expose premier Szydło i „drugiego expose” prezesa Kaczyńskiego można mieć co do tego wątpliwości.
 
źrodło: www.trybuna.eu


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  27 minut temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  2 godziny temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  5 godzin temu

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  6 godzin temu

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.