Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD razem z protestującymi handlowcami

dodano 2016-02-12 12:17 w kategorii: Akcje

Wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner wziął udział we wczorajszej demonstracji polskich kupców, protestujących przeciwko wprowadzanemu przez PiS podatkowi handlowemu. Podatek ten, który miał być zapowiadanym przez premier Szydło podatkiem od supermarketów i zagranicznych sieci handlowych, okazał się podatkiem  niszczącym niewielkie polskie sklepy osiedlowe, przedsiębiorstwa rodzinne, sieci spółdzielcze, takie jak Społem, a przede wszystkim sklepy działające wspólnie w ramach sieci franczyzowych. Wprowadzenie podatku od handlu w wersji zaproponowanej przez ministra finansów Pawła Szałamachę, doprowadziłoby do upadłości tysiące polskich sklepów, pozbawiając miejsc pracy zarówno przedsiębiorców jak i zatrudnionych w handlu pracowników.

Sojusz Lewicy Demokratycznej wystosował do protestujących list, popierający ich słuszne postulaty  i deklarujący pomoc w obronie warsztatów pracy handlowców (pełny tekst listu w załączniku). W trakcie protestu rozdano demonstrującym kilkaset egzemplarzy listu. Inicjatywa SLD spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem uczestników protestu, zwłaszcza że byliśmy jedyną siłą polityczną, która okazała tak bezpośrednie zainteresowanie problemami przedsiębiorców. W trakcie rozmów z wiceprzewodniczącym Elsnerem wielu handlowców wyrażało nadzieję, że Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie również w przyszłości bronił interesów polskich handlowców i firm rodzinnych. Bo lewica powinna być zawsze tam, gdzie dzieje się krzywda, gdzie ludzie przegrywają z arogancją władzy,  bezdusznością urzędników, biurokracją, szkodliwymi przepisami.

Niestety, przykład forsowanego przez rząd Beaty Szydło podatku od handlu pokazał po raz kolejny niekompetencję rządzącej ekipy Prawa i Sprawiedliwości. Podczas demonstracji przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych starał się przekonać handlowców, że autor projektu podatku, minister finansów Paweł Szałamacha nie był zorientowany w sytuacji polskich firm handlowych i specyficznych uwarunkowaniach sieci franszyzingowych. I dlatego zaproponował rozwiązania de facto niszczące polski handel.

 Sojusz Lewicy Demokratycznej opowiada się za wprowadzeniem podatku od supermarketów, tak skonstruowanego, aby doprowadził do realnego opodatkowania wielkich sieci handlowych i zagranicznych korporacji. Pozwalając równocześnie na rozwój polskich firm handlowych, a w szczególności niewielkich sklepów i firm rodzinnych.Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  22 minuty temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  2 godziny temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  5 godzin temu

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  6 godzin temu

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.