Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

21 LAT TEMU POWSTAŁ RZĄD JÓZEFA OLEKSEGO

dodano 2016-03-07 12:42 w kategorii: Ludzie

Dwadzieścia jeden lat temu, 7 marca 1995 roku, premierem Polski został Józef Oleksy. Był pierwszym lewicowym premierem III RP. 
 
Jego gabinet kontynuował starania o przyjęcie Polski do Unii Europejskiej i NATO. Za politykę gospodarczą odpowiadał wicepremier prof. Grzegorz Kołodko, który dokonał korekty neoliberalnych rozwiązań rządów solidarnościowych. W ciągu roku rządów Oleksego bezrobocie w Polsce spadło z 13,2 do 10,3 proc.
 
Józef Oleksy złożył dymisję na skutek fałszywego oskarżania go o szpiegostwo przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego. Było to najpoważniejsza po 1989 roku ingerencja służb specjalnych w życie polityczne.
 
Józef Oleksy był premierem w latach 1995-1996, Marszałkiem Sejmu II i IV kadencji Sejmu, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2004 roku przewodniczącym SdRP w latach 1996-1997 i przewodniczącym SLD w latach 2004-2005.


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  25 minut temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  2 godziny temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  5 godzin temu

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  6 godzin temu

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.